دوشنبه, ۲۷ فروردین , ۱۴۰۳

Monday, 15 April , 2024

برگزاری کنکور ۱۴۰۳ به صورت الکترونیکی

براساس اعلام رئیس سازمان سنجش آموزش کشور؛ برگزاری کنکور الکترونیکی از سال آینده اجرایی می‌شود.

 عبدالرسول پورعباس در خصوص جزئیات برگزاری کنکور سال آینده، روند برگزاری کنکور ۱۴۰۲ را بسیار مثبت ارزیابی کرد و گفت: امسال یک کنکور ویژه برای سازمان سنجش و داوطلبان را پشت سر گذاشتیم این آزمون در ۲ نوبت برگزار شد و دروس عمومی حذف شدند و سوابق تحصیلی نیز با تاثیر قطعی ۴۰ درصد اعمال شد.

وی افزود: با توجه به این تغییرات روند کنکور ۱۴۰۲ بسیار مثبت بود، البته کاستی‌هایی هم در حوزه سازمان سنجش و هم در حوزه آموزش و پرورش وجود داشت که باید آن را برای سال‌های آینده برطرف کنیم.

پورعباس در پاسخ به انتقاد مطرح شده از سوی مخالفان برگزاری کنکور به شیوه فعلی، در خصوص یکسان نبودن کیفیت آموزشی در سراسر کشور، می‌گوید: سازمان سنجش، کشور را به ۳ منطقه تقسیم کرد و هر منطقه سهمیه خاص خودش را دارد و داوطلبان هر منطقه با بچه‌های همان منطقه رقابت می‌کنند و رقابت آن‌ها با سایر مناطق نیست، بنابراین وجود تأثیر سوابق تحصیلی باعث می‌شود که دوباره به مدرسه رجوع شود.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور درخصوص پذیرش در رشته پزشکی، گفت: در رشته پزشکی ۱۵ هزار و ۱۱۰ نفر به دانشگاه‌ها معرفی کردیم که این میزان بیشتر از افزایش ظرفیت ۲۰ درصدی مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی است، در واقع تعداد ۵۰۰ تا ۶۰۰ بیشتر از ظرفیت اولیه به دانشگاه‌ها معرفی کردیم، همچنین بیش از ۸۲۵ هزار نفر داوطلب در دانشگاه‌های سراسری و دانشگاه آزاد پذیرفته شده‌اند، اما با توجه به اشتراک قبولی بیش از ۵۰۰ هزار نفر دانشجو نیستند، در واقع همه کسانی که انتخاب رشته کردند، قبول شدند.

وی همچنین در خصوص شرایط آزمون ورودی دانشگاه فرهنگیان نیز اظهار کرد: با توجه به اینکه ورود به دانشگاه فرهنگیان هم نوعی پذیرش است و هم نوعی آزمون استخدامی است، از سال آینده ۳ آزمون برای دانشگاه فرهنگیان اجرا می‌شود، ۲ نوبت آزمون سراسری و یک نوبت آزمون اختصاصی ویژه دانشگاه فرهنگیان خواهد بود که وزارت آموزش و پرورش باید جزئیات آن را اعلام کند.

پورعباس با بیان اینکه نحوه پذیرش بومی مشکل خوابگاه را حل نمی‌کند، ادامه داد: ممکن است از شهرستان اطراف مرکز استان در فاصله ۲۰۰ کیلومتری دانشجو نیاز به خوابگاه داشته باشد، اما نکته این است که الان وضعیت خوابگاه با تعداد متقاضیان برابری می‌کند و در وزارت علوم از ساخت خوابگاه‌های ویژه دختر و پسر عبور کرده‌ایم و به سمت خوابگاه متاهلی حرکت کردیم.

وی با بیان اینکه ملاک قطعی برگزاری کنکور ۱۴۰۳ مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است، اضافه کرد: داوطلبان متوجه باشند که ماده واحده پیشنهادی مجلس، چون در شورای نگهبان رد شد این موضوع منتفی است و آزمون سراسری فقط از دروس تخصصی است. بر این اساس کنکور ۱۴۰۳ دوبار در اردیبهشت ماه و تیرماه ۱۴۰۳ برگزار می‌شود. سهم سوابق تحصیلی شامل ۲۸ درصد دروس عمومی و ۲۲ درصد دروس تخصصی است که مجموع آن ۵۰ درصد با تأثیر قطعی سوابق تحصیلی است.

پورعباس با بیان اینکه دروس تخصصی در کنکور ۱۴۰۳ میزان ۵۰ درصد تأثیر دارد، گفت: داوطلبان پایه دهم، یازدهم و دوازدهم بدانند که هر میزانی که نمره بگیرند در نمره کل کنکور داوطلب تأثیر گذار است.

وی از برگزاری کنکور الکترونیکی به صورت آزمایشی از سال آینده خبر داد و افزود: ما در مسیر الکترونیکی کردن آزمون‌ها حرکت کردیم و شرکت‌های دانش بنیان پیشنهاد‌هایی خوبی آورده اند که در حال کار روی آن هستیم، نرم افزار‌های مورد نظر آماده است و باید شرایط سخت افزاری آن آماده شود، قصد داریم علاوه بر پاسخنامه‌ها، دفترچه‌ها را هم رقومی و دیجیتالی کنیم کنیم و شخصی سازی کامل را اجرا کنیم. البته اجرای کامل آن بستگی به بودجه دارد و بسته به کمک دانش بنیان برای اجرای کامل آن دارد. از سوی دیگر در سراسر کشور باید سالن‌های مجهز تهیه شود که در برخی از استان‌ها اجرا شده، اما در برخی دیگر از استان‌ها کار باقی مانده است.

به گفته پورعباس؛ کنکور ۱۴۰۳ الکترونیکی به صورت آزمایشی برای حدود ۳۰ هزار داوطلب اجرا می‌شود.

برچسب‌ها:

شعار سال 1401

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار