سه شنبه, ۲۸ فروردین , ۱۴۰۳

Tuesday, 16 April , 2024

جمعیتی ۳۰ هزار نفری که پل ندارند / لزوم تسریع در ساخت پل عنافچه

جمعیتی ۳۰ هزار نفری در یک دهستان محصور در رودخانه کارون هر روز مجبور هستند برای رفتن به شهر سوار قایق شوند و این امر برای دانش آموزان این دهستان آزاد دهنده شده است.

گروه استان‌ها: مردم دهستان عنافچه از توابع شهرستان باوی سال‌ها است که در انتظار پل برای تردد به شهر ملاثانی به منظور انجام امورات روزمره زندگی خود هستند. دهستان عنافچه به صورت یک جزیره در محاصره رودخانه کارون است از این رو مردم منطقه برای تردد به شهر ملاثانی باید به ناچار از عرض این رودخانه عبور کنند.

پل شناوری که سال‌ها بر روی این رودخانه برای تردد مردم دهستان عنافچه به شهر ملاثانی نصب شده بود به دلایل مختلف از جمله بالا آمدن آب و یا شاخ و برگی که در رودخانه شناور است و آسیب و شکستی پل جمع آوری و مردم برای تردد به شهر ملاثانی از قایق استفاده می‌کنند.

نبود امکانات و مدرسه و مرکز درمانی در این دهستان باعث شده تا مردم این منطقه ملزم به تردد به شهر ملاثانی شوند و وجود پل بین این ۲ منطقه یک امر بسیاری ضروری و حیاتی است. نزدیکترین شهر به این دهستان ملاثانی مرکز شهرستان باوی است که مردم این دهستان تمامی امورات خود را در این شهر انجام می‌دهند.

مردم این دهستان برای عبور از این رودخانه روزانه در کنار خطری که آنها را تهدید می‌کند باید طی روز چندین بار هزینه رفت و برگشت به دهستان را پرداخت کنند که برای مردم محروم این منطقه یک بار هزینه‌ای است.

در حال حاضر ۲ قایق در عرض رودخانه کار جابه‌جایی مردم این منطقه را انجام می‌دهند که با پیگیری فرماندار و فرمانده سپاه شهرستان باوی ۲ فروند قایق موتوری نیروی دریایی سپاه به آنها جهت تردد دانش آموزان اضافه شده است

عملیات اجرایی ساخت پل ثابت دهستان عنافچه به طول ۴۲۶ متر و عرض ۱۲ متر از سال ۱۳۹۸ آغاز شده اما روند احداث پل کُند است.

به گفته معاون عمرانی استاندار خوزستان هزینه‌ای که برای ساخت این پل برآورد شده ۲ هزار و ۵۶۰ میلیارد ریال است. در سفر اول رئیس جمهور به خوزستان یک هزار میلیارد ریال از محل مسئولیت‌های اجتماعی نفت به ساخت این پل اختصاص داده شده است.

درخواست برای نصب مجدد پل شناور

چندی قبل نماینده ولی فقیه در استان خوزستان در حاشیه بازدید از محل تردد اهالی روستای عنافچه از فرمانده کل سپاه پاسداران و فرمانده نیروی زمینی ارتش خواستار نصب مجدد پل شناور روستای عنافچه شد.

حجت‌الاسلام و المسلمین سید محمدنبی موسوی‌فرد در حاشیه بازدید از محل تردد اهالی روستای عنافچه که به علت نبود پل از قایق برای تردد استفاده می‌کنند خطاب به سردار سلامی، فرمانده سپاه و امیر حیدری، فرمانده زمینی ارتش خواستار نصب پل شناور این روستا تا زمان تکمیل پل ثابت در حال احداث برای این منطقه شد.

وی با اشاره به تردد دانش‌آموزان، معلمان، زنان و کودکان و دیگر اهالی روستا با قایق از رودخانه و احتمال وقوع خطرات جانی گفت: در حال حاضر نصب پل شناور مطالبه و خواسته مردم این روستا است.

نماینده ولی فقیه در استان خوزستان از مسئولان استانی خواست نسبت به عملکرد خود بی تفاوت نبوده و در آن تجدیدنظر کنند.

وی به وعده چندین ساله ساخت یک پل برای این روستا از سال‌های گذشته تاکنون اشاره کرد و گفت: این روستا بیش از ۳۰ هزار نفر جمعیت را در خود جای داده است و حل مشکل آنها می‌بایست سال‌های قبل انجام می‌شد با این حال انتظار می‌رود مسئولان با کار جهادی رفع مشکل اهالی روستا را تسریع بخشند.

حجت‌الاسلام و المسلمین موسوی‌فرد همچنین به مشکلات و حوادثی که در نبود پل برای روستاییان در این مسیر از گذشته تاکنون رخ داده است اشاره کرد و گفت: وقتی چنین شرایطی را می بی نم شرمنده مردم می‌شوم.

توافق برای نصب پل شناور

محمد حمیدی شهر ملاثانی مرکز شهرستان باوی نیز در خصوص آخرین پیگیری‌های صورت گرفته برای وضعیت پل شناور در گفتگویی با خبرنگار مهر اظهار کرد: در راستای حل مشکل تردد اهالی روستای عنافچه، دوشنبه ۱۰ مهرماه جلسه‌ای با حضور خانچی معاون عمرانی استاندار، نیکو مدیر برنامه و بودجه استان، شیرازی مدیر کل مدیریت بحران استان، بیات مدیر کل راه و شهرسازی و فرماندار باوی تشکیل شد؛ در این جلسه مقرر شد مبلغی به حساب گروه ۴۲۲ ارتش واریز شود و بلافاصله پس از واریز مبلغ در کمتر از ۷۲ ساعت ارتش نسبت به نصب پل شناور بر روی رودخانه کارون اقدام کند.

وی افزود: بر اساس پیگیری‌های صورت گرفته توسط فرماندار باوی، مراحل اداری کار به اتمام رسیده، برنامه و بودجه استان مبلغ را به حساب راه و شهرسازی واریز کرده است و قرار بر این بود که روز چهارشنبه هفته گذشته این پول به حساب ارتش واریز شود تا طبق صحبت‌های صورت گرفته با امیر بیدادی ارشد نظامی ارتش و سرهنگ فرقانی فرمانده گروه ۴۲۲ این هفته مستقر شده و کار خود را آغاز کنند.

شهردار ملاثانی در خصوص پل موقت غرق شده گفت: این پل قرار بود به صورت موقت بر روی رودخانه کارون نصب شود اما از آنجایی که پروژه پل ثابت به اتمام نرسید، پل به مدت هشت سال بر روی رودخانه کارون شناور بود لذا طولانی شدن زمان موجب شد ایراداتی پیش بیاید و پول فرسوده شود در نتیجه حدود ۶ ماه پیش به زیر آب رفت.

حمیدی ادامه داد: در خصوص احداث پل جدید، ارتش اقداماتی را انجام داده اما از آنجایی کار نیازمند اعتبارات بود پس از واریز مبلغ در هفته جاری ارتش مستقر می‌شود و عملیات روانه کردن پل شناور را انجام می‌دهد.

سرعت یافتن ساخت پل ثابت

وی در خصوص روند کار احداث پل ثابت عنوان کرد: این پروژه در سال‌های گذشته با مشکلات زیادی مواجه بود که عمدتاً به دلیل عدم تأمین مالی بوده است اما به با روی کار آمدن دولت سیزدهم اعتبارات خوبی به این پروژه تزریق شد. در ۶ ماه اخیر روند احداث پل سرعت قابل قبولی پیدا کرده و اکنون حدود ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

شهردار ملاثانی با بیان اینکه به لحاظ تأمین اعتبار هیچ مشکلی در پروژه پل ثابت وجود ندارد، تصریح کرد: معاونت عمرانی استانداری و سازمان برنامه و بودجه استان اعتبارات لازم برای این پروژه را تأمین کرده‌اند؛ در حال حاضر ۲۵۰ میلیارد تومان تأمین اعتبار صورت گرفته که تاکنون پیمانکار ۱۳۰ میلیارد تومان جذب کرده است، مابقی پول نیز آماده است که به محض ارائه صورت وضعیت توسط پیمانکار هزینه‌ها پرداخت شود.

حمیدی بیان کرد: طبق آخرین بازدید صورت گرفته، روند کار رضایت بخش بوده و با پیمانکار پروژه صحبت داشته‌ایم که طبق زمانبندی اعلام شده قرار است تا تابستان سال آینده پل به بهره‌برداری برسد. ان شاء الله با بهره‌برداری این پل، مشکلات شهروندان در این خصوص مرتفع شود.

لزوم نصب پل شناور

سید محسن البرزی فرماندار شهرستان باوی اظهار کرد: در خصوص پل عنافچه تلاش و پیگیری‌های زیادی انجام داده‌ایم، استاندار خوزستان نیز به جد پیگیر بود و مسئله را در هیئت دولت مطرح کرد در نهایت مقرر شد قرارگاه ۴۲۲ کار را انجام دهد اما متأسفانه اقدامی صورت نگرفته است؛ ضمن تشکر از ارتش بابت تمام زحماتی که در هشت سال اخیر متحمل شده است اما انتظار داریم این پل به سرعت نصب شود.

وی افزود: انتظار داشتیم که در مهرماه پل را نصب می‌کرد تا پیش از اینکه اتفاق تلخی رخ دهد، کام مردم با نصب پل شیرین می‌شد؛ اعلام کرده‌ام اگر وزارت کشور یا مدیریت بحران، اعتبار را تأمین نکنند بنده خودم به صورت کامل هزینه را در اختیار ارتش قرار می‌دهم.

فرماندار باوی گفت: شاید تصور بر این باشد که ما به این مسئله توجهی نداریم در صورتی که بنده بارها به استانداری و مسئولان دیگر در این خصوص مراجعه داشتم و از روزی که به من مسئولیت داده شد اولویت اصلی ام پل عنافچه بوده است و قول می‌دهم که به زودی این کار انجام شود.

البرزی با بیان اینکه از جانب دولت هیچ کاستی وجود نداشته است، تصریح کرد: پل ثابت هیچ اعتباری نداشته و رئیس جمهور ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار به آن اختصاص داد همچنین امسال ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای این پول در نظر گرفته شد که سبب شد تا برای ساخت پل ثابت مشکل اعتباری وجود نداشته باشد اکنون نیز کار با سرعت در حال انجام است.

وی اظهار کرد: پل ثابت در حال حاضر ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و کار در حال انجام است که تا پایان اردیبهشت ماه سال آینده به صورت کامل آماده خواهد شد بر همین اساس پل شناور را تنها برای حدود هفت ماه نیاز داریم.

تصاویر دانش آموزانی که برای تحصیل مجبور به سوار شدن در قایق‌های نه چندان ایمن هستند تا عرض رودخانه را طی کنند و از دهستان خود به مدرسه بروند یا به دهستان خود بازگردند هر ساله در ایام بازگشایی مدارس در شبکه‌های خبری و فضای مجازی دست به دست می‌شود در حالی مشکل جمعیت ۳۰ هزار نفری دهستان عنافچه باید سال‌ها پیش از این حل می‌شد.

برچسب‌ها:

شعار سال 1401

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار