سه شنبه, ۴ اردیبهشت , ۱۴۰۳

Tuesday, 23 April , 2024

افزایش ۳۱ درصدی استفاده زوار از حمل و نقل عمومی

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خوزستان گفت: شاهد افزایش ۳۱ درصدی استفاده زوار از حمل و نقل عمومی نسبت به سال گذشته بودیم.

محمد جولانژاد پیش از ظهر امروز دوشنبه در مراسم تجلیل از خادمان اربعین حسینی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خوزستان اظهار کرد: زمستان سال گذشته فعالیت‌های وسیع و گسترده‌ای در سطح راه‌های استان خوزستان در راستای تسهیل در تردد، رفع انسداد مسیرها، پیشگیری و جلوگیری از حوادث ناگوار جاده‌ای توسط پرسنل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان به منصه ظهور گذاشته شد.

وی افزود: علاوه بر آن نیز ایمن سازی و بهسازی محورهای استان خوزستان برای آمادگی و میزبانی از مسافران در حال انجام بود.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خوزستان گفت: دغدغه و نگرانی‌های زیادی برای حمل کالاهای اساسی به ویژه از مبدا بندر امام وجود داشت که با اقدامات حوزه راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان نیز این کار به خوبی انجام شد و موفق شدیم وظایف خود را بدون هیچ مشکلی پشت سر بگذاریم.

جولانژاد بیان کرد: با وجود اینکه خود در طرح زمستانی راهداری بودیم اما به دلیل اتفاقی که در استان مجاور رخ داد و بخش عظیمی از محورهای مواصلاتی مسدود شد، ۳۰ دستگاه ماشین آلات و ۴۰ نیرو را به استان چهارمحال و بختیاری اعزام کردیم که آنها هم مأموریت خود را با سربلندی پشت سر گذاشتند.

وی اضافه کرد: هنوز طرح زمستانی را به پایان نرسانده بودیم و همکاران ما در تاراز و بخش شمالی استان در حال برف‌روبی بودند که از ۲۵ اسفندماه سال گذشته نیز ماه طرح نوروزی آغاز شد و تا ۲۰ فروردین امسال ادامه داشت.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خوزستان اظهار کرد: در این راستا باید برای تسهیل در تردد، میزبانی از مسافران نوروزی و حمل و نقل آنها اقدامات مؤثری صورت می‌گرفت؛ بنابراین با تدابیری که اندیشیده شد با وجود اینکه شاهد افزایش تردد مسافران در سطح استان بودیم اما افزایش تصادفات صورت نگرفت و حادثه ناگوار خاصی رخ نداد.

جولانژاد با بیان اینکه همزمان در حین اجرای طرح نوروزی اولین جلسه ستاد ویژه اربعین استان خوزستان به ریاست استاندار برگزار شد، تصریح کرد: در آن جلسه نیز موضوعات مختلفی مطرح و مسئولیت‌ها مشخص شد که باید پروژه‌های وسیع و کارهای بزرگی صورت می‌گرفت که همت گسترده‌ای می‌طلبید؛ لذا از همان زمان کار را آغاز کرده و پیگیری اعتبارات را انجام دادیم.

وی ادامه داد: سه بخش ایمن سازی و بهسازی راه‌ها، ایجاد تسهیلات در پایانه‌های مرزی شلمچه و چذابه و حمل و نقل مسافر برعهده اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان خوزستان بود؛ در این راستا اولین اقدامی که صورت گرفت مدیریت زیرساخت‌ها و پروژه‌های معاونت فنی و راه‌های روستایی بود که در پایانه‌های مرزی نصب سایه‌بان، ایجاد مه پاش و افزایش سرویس‌های بهداشتی انجام شد.

کاهش ۴۰ درصدی تصادفات

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خوزستان عنوان کرد: در پایانه مرزی شلمچه ۱۹ پروژه و در پایانه چذابه ۱۴ پروژه تعریف شده بود که نه تنها اینها کار بزرگی به شمار می‌رفت بلکه با کمبود نیرو و اعتبار مواجه بودیم به گونه‌ای که برخی تصور می‌کردند این پروژه‌ها به سرانجام نخواهد رسید اما با اهتمام جدی پرسنل این اداره کار انجام شد.

جولانژاد با بیان اینکه در بخش راه‌های منتهی به مرزهای خوزستان اتفاقات خوبی صورت گرفت که قابل مقایسه با سال قبل نبود، تصریح کرد: اقداماتی که در بخش بهسازی و ایمن سازی راه‌ها صورت گرفت نهایتاً منجر شد که در دو پایانه مرزی شلمچه و چذابه بیش از ۱۰ هزار مترمربع سایه‌بان و مه پاش نصب و بیش از ۵۰ چشمه سرویس بهداشتی اضافه شود.

وی اضافه کرد: اقدامات انجام شده در بخش راه‌های استان خوزستان سبب شده تا بهبود در راه‌ها و ایمنی محورها صورت گیرد و در پی آن حادثه‌ی ناگواری رخ نداد و شاهد کاهش قریب به ۴۰ درصدی تصادفات نسبت به سال گذشته در استان بودیم که این یک دستاورد خوب بود.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خوزستان با اشاره به اینکه تمام این اقدامات در بازه زمانی سه ماهه انجام شد، بیان کرد: زمانی که معاون اول رئیس جمهور برای بازدید در پایانه مرزی شلمچه حضور پیدا کرد، جذب اعتبار ۷۰۰ میلیارد تومان و عملیاتی کردن این پروژه‌ها در این مدت زمان را کاری باورنکردنی شمرد که می‌توان گفت این اقدام بزرگ با اهتمام ویژه پرسنل اداره کل استان صورت گرفت.

جولانژاد اظهار کرد: از ابتدای سال تا زمان اربعین پیگیری‌های بسیاری برای تأمین ناوگان در راستای جابه‌جایی زائران صورت گرفت که قرار بود از کشورهای همسایه ناوگان تأمین شود اما هیچ ناوگانی به خوزستان اختصاص پیدا نکرد و نهایتاً ۳۰ دستگاه اتوبوس وارد شد؛ لذا همچون سنوات گذشته حمل و نقل مسافران بر دوش تشکل‌های صنفی و معاونت حمل و نقل و اداره مسافری بود.

وی ادامه داد: قبل از اربعین نیز تمهیدات خوبی برای جابه‌جایی زائران پیش بینی شده بود تا مشکل خاصی وجود نداشته باشد اما از آنجایی که با افزایش تردد زائران مواجه بودیم، این اتفاق در حالی بود که قریب ۱۴ هزار ناوگان برای خوزستان پیش بینی شده بود در حالی که کل ناوگان فعال کشور هفت هزار دستگاه بود.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خوزستان گفت: با وجود اینکه شاهد افزایش ۳۱ درصدی استفاده زوار از حمل و نقل عمومی نسبت به سال گذشته بودیم اما با خدمات رسانی شبانه روزی برای جابه‌جایی آنها این کار نیز به خوبی صورت گرفت و زائران از مبدا استان به اقصی نقاط کشور عزیمت کردند.

برچسب‌ها:

شعار سال 1401

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار