سه شنبه, ۴ اردیبهشت , ۱۴۰۳

Tuesday, 23 April , 2024

مرمت کانال‌های آبرسان آسیاب شربتی در محوطه سازه‌های آبی شوشتر

سرپرست پایگاه میراث جهانی شوشتر از اجرای عملیات مرمت کانال‌های آبرسان آسیاب موسوم به شربتی در محوطه آسیاب‌ها و آبشار‌ها پس از گذشت بیش از نیم قرن خبر داد.

امین مهدوی‌کیا گفت: از سری برنامه‌های حفاظت و مرمت اضطراری کانال‌ها و مجاری انتقال آب، کانال آسیاب موسوم به شربتی در بخش شمالی محوطه میراث جهانی آسیاب‌ها و آبشار‌ها بود که به دلیل جریان داشتن آب به صورت مداوم و همه فصول سال در آن‌ها همواره در معرض فرسایش بسیار شدید و آسیب فراوان قرار گرفته بود.

وی هدف از اجرای این عملیات را حفظ هویت فرهنگی و تاریخی بدون مداخله و همچنین حفظ اصالت اثر عنوان کرد و افزود: به همین دلیل برای جلوگیری از تخریب کامل، استحکام بخشی دیواره‌ها و طاق این کانال‌ها و همچنین بازسازی راه پله دسترسی به قسمت پروانه و زیرین این آسیاب در مواقع لزوم انجام شد.

مهدوی کیا می‌گوید: به همین دلیل از ابتدای امسال گروه فنی و اجرایی پایگاه میراث جهانی سازه‌های آبی تاریخی شوشتر پس از بررسی ترک‌های ایجاد شده و رعایت همه  ملاحظه‌های فنی و اجرایی مطابق طرح حفاظت و مرمت، با استفاده از روش‌ها و ابزار‌های سنتی و همچنین حفظ یکپارچگی و همگون بودن با محوطه، عملیات مرمت این مجاری آبرسان در این بخش از محوطه آسیاب‌ها و آبشار‌های شوشتر را در دستور کار خود قرار داد و درحال حاضر حدود ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی این طرح انجام شده و پیش‌بینی می‌شود تا پایان مهرماه امسال به اتمام برسد.

سرپرست پایگاه میراث جهانی شوشتر اضافه کرد: گرما و شرایط بسیار بد آب و هوایی، سختیِ انتقال مصالح تا اعماق کانال این آسیاب و سایر مشکلات و موانع موجود، کوچکترین تاثیری در عزم و تلاش نیرو‌های متعهد پایگاه میراث جهانی سازه‌های آبی شوشتر برای انجام وظیفه و رسیدن به هدفشان؛ که همان حفاظت و نگهداری آثار ارزشمند این دیار است وارد نمی‌کند.

برچسب‌ها:

شعار سال 1401

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار